دل نازنین امام زمان(عج)را با این عزاداری ها نشکنیم! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل


بدعت در عزاداری

نویسنده و محقّق : سیّد مرتضی میرسراجی(کارشناس حدیث و پژوهشگر مهدویّت)

  آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

 عشق به ساحت مقدّس امام حسین(ع)نه تنها در دل شیعیان ایشان بلکه در دل هر انسان آزاد اندیش و سبز اندیشی در هر نقطه عالم و از هر دین و مسلک آشیانه و مأوی دارد .

در این میانه عاشقان« ابا عبدالله الحسین»(ع)از هر کوششی در اعتلای نام و سیره متعالی آن حضرت به اَشکال مختلف فرو گذار نمی کنند و پیوسته و به طور خود جوش و مردمی اهداف و مظلومیّت های ایشان را در راه دفاع از حق و اسلام عزیز پاسداری و ستایش می کنند.

نمود عینی و بارز آن عزادارای های باشکوه برای این دُردانه خلقت در سرتا سر جهان است که بدون اجبار یا حمایت های دولتی و حتی یک مدیریّت کلی بلکه به صورت عاشقانه، عارفانه و خودجوش از سوی دلباختگان این امام هُمام و این آینه صفات الهی انجام می پذیرد.

اهمیّت عزاداری و تعظیم قیام عاشورا تا بدانجاست که امام عصر، حجّت زمان، حضرت مهدی(عج)در زیارت ناحیه مقدّسه در رثای امام حسین (ع)می فرمایند :

فَلَأَنْدُبَنَّكَ صَبَاحاً وَ مَسَاءً، وَ لَأَبْكِيَنَّ عَلَيْكَ بَدَلَ الدُّمُوعِ دَماً،حَسْرَةً عَلَيْكَ وَ تَأَسُّفاً عَلَى مَا دَهَاكَ وَ تَلَهُّفاً، حَتَّى أَمُوتَ بِلَوْعَةِ  الْمُصَابِ وَ غُصَّةِ الِاكْتِيَاب‏ ( المزار الکبیر، ابن المشهدی ، ص 501)

( هر صبح و شام بر تو نُدبه و زاری می کنم و به جای اشک، خون می گریم ، از روی حسرت و تاسّف بر مصیبت هایی که بر تو وارد شد، تا آنجا که از نهایت مصیبت و شدّت غصه جان دهم)

اما نکته ای که به ذهن حقیر در ایّام عزاداری سالار شهیدان (ع) به نظر رسید عدّه ای موارد جدید است که دل نازنین امام زمان (عج) را به درد می آورد و با کمال تاسّف آن ها به صورت اپیدمی در شهر های مختلف شیوع و رسوخ نیز پیدا کرده است.

با نهایت اعتذار از همه دوستداران و شیفتگان امام حسین(ع)که این قبیل کارها را انجام می دهند باید عرض کرد که این موارد  به شکلی انحراف از مسیر پر برکت و معنوی عزاداری امام حسین(ع)محسوب می شود و پسندیده تر آن است که این قبیل کارها که در ادامه بدانها اشاره می کنیم در این مراسمات معنوی و عرفانی ترک شود بلکه به هیچ وجه نباشد تا خدای ناکرده این دسته کارها به صورت فرهنگ یا سنّت  به مرور در سطح جامعه اسلامی و شیعی جا نیافتد و از طرفی بهانه ای هم به دست دشمن و مخالف ندهیم:

  1. 1. آرایش مو با طرح های حسینی

این کار جدید که برگرفته از فرهنگ غربی ها است با حال و هوایی عاشورایی با اذکاری مانند :«یا حسین» و نظایر آن بر روی سر آقایان انجام می شود.

ارادت به امام حسین(ع) نباید حالتی غیر متعارف داشته باشد به خصوص که این کار که در سنّت و سیره هیچ یک از متدیّنان و متشرّعان نبوده است.

لذا بهتر است که علاقه مندان به ساحت مقدّس امام مظلوم و شهید(ع)، عزاداری و حزن خود را به صورت های متعارف و معمول در جامعه نشان دهند تا روش هایی که شاید بیشتر برازنده فوتبالیست ها یا ورزشکاران غربی یا خواننده ها ی فاسد الاخلاق آنجا است و در آن ها صد درصد تظاهر و خود نمایی غالب است و ما که الگوهای بسیار بهتری داریم به هیچ روی وارث آنها نیستیم.


 بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری


  1. 2. شیشه نویسی ماشین با جملات طنز

دوستداران اهلبیت(ع) ایّام شادی و عزای معصومان(ع) اقدام به نوشتن اذکار و مطالبی در شیشه پشتی ماشین هایشان می کنند که  با این کار می خواهند اوج غم و اندوه خود در ایّام سوگواری یا اوج شادی خود را در ولادت ها ، مبعث و عید غدیر نشان دهند.

برخی تمام شیشه پشت را یا رنگ می زنند و مطلب می نویسند یا مطلب مفصّل یا موجزی قرار می دهند. شاید بحث نوشتن پشت ماشین یا تیره شدن کل شیشه پشت ماشین خارج از موضوع ما باشد و مقرّرات  و باید و نباید های آن را بهتر است از کارشناسان محترم راهنمایی و رانندگی پرسید اما آنچه به حوزه بحث ما مربوط می شود بروز و ظهور عدّه ای جملات طنز و خنده دار، مرتبط با مقوله غمبار عاشورا است.

اولین کسی که مُبدع این کار بوده شاید نمی دانسته که مسبّب چه کار ناپسندی شده است و به جای این که رضایت خداوند را کسب کند ، عنایت امام حسین(ع) را به دست آورد و دل امام زمان(عج) را که داغدار جدّ بزرگوارشان است، تسلّی بخشد ، اسباب ناراحتی و آزردگی را فراهم ساخته است.

متاسّفانه بنده در شهر قم هم در سطح شهر ماشین هایی را دیدم که این قبیل جملات را داشت و جای تاسّف دارد در جایی که حرم اهلبیت(ع)  است این کارها در ایام سوگواری سیّد الشهداء(ع) انجام می شود.

در زیر به نمونه هایی از این عبارات توجّه نمایید که متاسّفانه وقتی در این ایّام ماشین ها در کنار خیابان پارک هستند یا از کنار دسته جات عزاداری عبور می کنند اسباب خنده برای سینه زنان و سوگواران را فراهم می کنند.

از ذکر آنها در نوشتار خودداری می کنم و توجّه شما را به عکس های زیر جلب می کنم که گویا تر بوده و باز هم تاکید می کنم  این قبیل امور با آنچه که امام زمان (عج) در باب عزاداری و تعظیم و پاسداشت ابا عبدالله (ع) از ما می خواهند ،تناقض فراوان دارد و مانند دو خط متنافر هستند.

به جهت حفظ حرمت قلم و ساحت مقدّس امام حسین(ع) مواردی را که شامل فحش های رکیک و دون شان یک شیعه امام حسینی و یک شیعه منتظر صاحب الزّمان(عج) بودند در این مقاله و این تصاویر اشاره نکردیم.

 بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری

بدعت در عزاداری


در پایان از همه کسانی که به این گونه کار ها اعم از آرایش ویژه محرّم یا شیشه نویسی های طنز ماشین روی آورده اند برادرانه در مقام یک نویسنده و پژوهشگر دینی که پیوسته با آیات و روایات سر و کار دارد، تقاضا می کنم بیشتر دقّت لازم را داشته باشند در این  امور و آنچه انجام می دهند.

به خصوص این دسته افراد که پشت ماشین ها مطالب طنز و حتّی فحش های رکیک به دشمنان اهلبیت (ع)مثل «یزید» می نویسند.

فراموش نکنیم که هر چیزی برای مومن جایگاه ویژه ای دارد و طنز نیز جایگاه خاص خود را دارد و در این جا شاید چند نفر بخندند یا نادانسته از ما تعریف و تمجید کنند ولی پای آبروی با عظمت اهل بیت(ع) به خصوص امام حسین(ع) و امام مهربانمان حضرت مهدی موعود(عج) در میان است.

کاری نکنیم که این قبیل کارها - از عدّه ای که البتّه اطّلاع نداشته اند و حتما این کارهایشان را اصلاح و جبران خواهند کرد - دستاویزی برای مخالفان اهلبیت(ع) قرار گیرد  و خاطر مبارک امام زمانمان(عج) مکدّر  و خدای ناکرده از روی نادانی و بی اطّلاعی ما علاوه  بر غم جانکاه ایشان از عاشورا ، غمی دیگر بر دل نازنینشان بنشیند.


با شور حسینی صاحب الزّمانی باشید و الّلهم عجّل لولیک الفرج

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

می خواهم به مسجد کمک کنم

3988امروزmod_vvisit_counter
5364دیروزmod_vvisit_counter
22499این هفتهmod_vvisit_counter
41849هفته گذشتهmod_vvisit_counter
123577این ماهmod_vvisit_counter
95166ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4618568کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

تور مجازی

تور مجازی مسجد محدثین

تور مجازی مسجد محدثین
مشاهده / دانلود