نصف حلال انار! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

نصف حلال انار!

«سوگند به خدا اگر اناری را از وسط دو نصف کنی و بفرمایی که نصف آن حلال و نصف دیگرش حرام است، مطمئناً گواهی خواهم داد که آن نصفه‌ای را گفتی حلال، حلال است و آن نصفی را که فرمودی حرام، حرام است.»

عبدالله عبدی کوفی معروف به «عبدالله بن ابی یعفور» از یاران و دوستداران واقعی اهل‌بیت علیهم‌السلام هست. وی روزی در حضور امام صادق علیه‌السلام بود و در ضمن صحبت‌هایی که با آن حضرت داشت جمله‌ای زیبا بیان کرد که جای تفکر و اندیشه بسیار زیادی دارد. ایشان به امام صادق علیه‌السلام عرضه داشت: «و الله لو فلقت رمانه بنصفین فقلت هذا حرام وهذا حلال لشهدت ان الذی قلت حلال، حلال و ان الذی قلت حرام، حرام فقال رحمک الله رحمک الله» سوگند به خدا اگر اناری را از وسط دو نصف کنی و بفرمایی که نصف آن حلال و نصف دیگرش حرام است، مطمئناً گواهی خواهم داد که آن نصفه‌ای را گفتی حلال، حلال است و آن نصفی را که فرمودی حرام، حرام است. امام صادق علیه‌السلام فرمود: «خدا تو را رحمت کند، خدا تو را رحمت کند». در این کلام زیبا نکات بسیار زیادی نهفته است که اگر آن‌ها را در زندگی خود پیاده کنیم زندگی‌مان بیشتر رنگ و بوی امام زمان (عج) می‌گیرد.
1. شیعه واقعی سراپا تسلیم فرمان امام خویش است و هرگز اهل‌بیت را رها نخواهد كرد امام صادق در این زمینه می‌فرمایند «كذب من زعم انه من شیعتنا و هو متمسك بعروه غیرنا» دروغ پنداشته آن كسی كه خود را شیعه ما می‎داند ولی به ریسمان (سرپرستی و ولایت) غیر ما چنگ می‎زند.
2. هر شخص، هر مسئولیت و پست و مقام علمی و موقعیت اجتماعی که در میان جامه دارد باید در مقابل امام زمانش مطیع محض باشد و ولایت محوری را سرلوحه کارهای خود کند چنان‌که عبدالله بی یعفور در میان قوم و قبیله خود عظمت علمی و موقعیت اجتماعی خاصی داشت و در شهر و دیار خود شخصیتی با نفوز بود ولی در برابر فرمان امام زمانش مطیع محض بود
3. هر چه معرفت ما نسبت به امام زمانمان بیشتر باشد میزان ولایت‌پذیری ما نسبت به مقام ولایت بیشتر می‌شود. لذا اگر بخواهیم در مقابل خواسته‌های امام زمانمان کوتاهی نکنیم باید شناخت خودمان را نسبت به امام زمانمان بالا ببریم همان‌طور که ابن ابی یعفور یکه‌تاز این میدان بود
4. محبان و دوستداران ائمه همواره در موقعیت‌های مختلف و از سر اخلاص، ارادت خود را به اهل‌بیت ابراز می‌کردند و اعتقاد درونی خود را به امام زمانشان بیان می‌کردند. شیعیان و محبان حقیقى امام عصر نیز می‌توانند همواره محبت و دوستی خود را عملاً به امامشان ابراز نمایند و یا در خلوت‌هایی که دارند، در بین نجواهای عاشقانه‌شان، مراتب ارادت خود به حضرتش را بیان نمایند و ارتباطی معنوی با امام عصر عج برقرار نمایند.


 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

می خواهم به مسجد کمک کنم

4017امروزmod_vvisit_counter
5364دیروزmod_vvisit_counter
22528این هفتهmod_vvisit_counter
41849هفته گذشتهmod_vvisit_counter
123606این ماهmod_vvisit_counter
95166ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4618597کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

تور مجازی

تور مجازی مسجد محدثین

تور مجازی مسجد محدثین
مشاهده / دانلود